Winnica Zadora


Winnica powstała w 2007 r. Ma powierzchnię 2,3 ha. Leży w Szczepanowicach na stoku
o nachyleniu 10% z ekspozycją południową, na wysokości 280 m n.p.m.

 

Siedlisko jest najbardziej na zachód wysuniętym krańcem Kotliny Sandomierskiej. Winnica od północy w sposób naturalny osłonięta jest wałem górującym nad stokiem, natomiast od wschodu i zachodu otaczają ją stare, naturalne sady pełne jabłoni, śliw, brzoskwiń, wiśni i czereśni. Tutejsza gleba ma charakter pylasto-gliniasto-kamienisty. Kamień to czerwony piaskowiec opatowiecki z wtrąceniami tlenków żelaza i miedzi, bardzo bogaty, mający wybitnie pozytywny wpływ na czerwone wina. Onegdaj była tutaj winnica Chrząstowskich (byli właścicielami Szczepanowic jeszcze na początku XX wieku) herbu Zadora – stąd dzisiejsza nazwa winnicy. Zadora od 2015 r. jest częścią Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska. W winnicy dostępny jest profesjonalny przewodnik z perfekcyjnym angielskim i niemieckim.

Uprawiane odmiany na wina czerwone i różowe: Rondo, Regent, Cabernet Cortis, Leon Millot, Pinot Noir, Marechal Foch, Dornfelder.

Uprawiane odmiany na wina białe: Solaris, Bianca, Johanniter, Seyval Blanc, Merzling, Ortega, Helios, Orion, Hibernal, Chardonnay, Phoenix.

Więcej informacji: https://enotarnowskie.pl/winnica-zadora/

Zobacz krótki filmik o winnicy i degustacji

 

Zaloguj się

Zaloguj

Nie pamiętam hasła - Wygeneruj nowe

Nie pamiętam hasła

Podaj adres e-mail użyty do logowania

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić